dwa krany w umywalce w Wielkiej Brytanii

Miałem okazję gościć w B&B w Edynburgu które znajdowało się w leciwej kamienicy w centrum. W umywalce znajdowały się dwa krany - jeden z ciepłą wodą - gorącą , drugi z lodowatą. Zastanawiałem się po co? Czy nie byłoby prościej zastosować jednej baterii? Dowiedziałem się że w UK takie rozwiązanie jest standardem...zastanawia mnie skąd to się wzięło??

Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.


kinga96 replied
3 Years

To jest odpowiedź z jednego z forum na które się natknęłam.

https://podroze.onet.pl/ciekawe/dlaczego-kazdy-brytyjczyk-ma-przy-zlewie-2-krany-odpowiedz-moze-cie-zaskoczyc/hk658wt

"Brytyjczycy uważają, że takie rozwiązanie gwarantuje oszczędność. W końcu, żeby umyć twarz lub ręce w ciepłej wodzie, musimy wymieszać ją w umywalce, więc ponoć zużyjemy jej mniej niż gdyby leciała z jednego kranu. Co więcej, podobno mając jeden kran na środku łatwo uderzyć w niego głową.


Problemem jest różnica ciśnienia pomiędzy doprowadzaną do domów wodą zimną i gorącą. Z tego powodu trudno zamontować jedną wspólną baterię.


Dwa krany to również tradycja. Po zakończeniu II Wojny Światowej w nowo budowanych domach na strychach umieszczano zbiorniki na wodę, która była podgrzewana i jako ciepła doprowadzana do kranów. Mając inne źródło niż woda zimna (doprowadzana prosto z naturalnych zasobów), musiała być doprowadzana oddzielnymi kanałami. Dzisiaj nikt już nie ma na strychu zbiorników, ale dwa krany zostały.


Można również przeczytać, że Anglicy nie potrafili połączyć dwóch kranów w jeden. Kiedy zrobił to Napoleon, postanowili, że nigdy nie wprowadzą u siebie tego rozwiązania.
"loading...