Ile znacie języków i jak je pielęgnujecie?

Pytanie dla poliglotów: myślę, że utrzymanie jednego obcego języka na zadowalającym poziomie nie jest trudne, zwłaszcza jeśli ciągle się z nim pracuje. 

Problem zaczyna się, kiedy jest ich dwa i więcej. Jak, nie żyjąc w kraju, w którym można posługiwać się danym językiem i nie mając pod ręką nativów pielęgnować znajomość języka? Czy nie macie wrażenia, że po pewnym czasie język zaczyna wam "uciekać"? Jak szybko jesteście w stanie wrócić do pełnej językowej sprawności :wink: po długim czasie nieużywania języka? Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.


mariarorz80 replied
5 Years
Dwa na pewno można utrzymać na zadowalającym poziomie, zwłaszcza jeśli codziennie się na nie tłumaczy :smile: 

Po pracy również staram się mieć kontakt z "moimi" językami - w przypadku języka niemieckiego - przyznaję - posiłkuję się nativami :smile:, ale język angielski pielęgnuję już wyłącznie we własnym zakresie. Czytanie prasy, oglądanie seriali, wiadomości - to naprawdę moim zdaniem wystarcza, żeby nie zapomnieć jak wygląda dany język. Jedynie odświeżenie pewnych refleksów w mowie zajmuje mi parę dni, np. w przypadku wyjazdu za granicę. Nie uważam tego za duży problem. 

loading...